Steroidlerde ağrı ve ödem

Ağrı ve ödem, enjeksiyon steroid kürlerinde sıklıkla karşılaşılan bir durumdur.Hepimiz istiyoruz ki enjeksiyon sonrası ağrı ödem kızarıklık vb. olmasın ama ne yazık ki böyle bir şey çoğunlukla mümkün olmuyor.Özellikle kısa esterli steroidlerde ağrı olabiliyor, endişe edecek bir durum söz konusu değildir.Ağrı ve ödemin birçok sebebi vardır net olarak şu sebepten dememiz mümkün değildir.

Ağrıya sebep olan durumlar :

  • Enjeksiyon yapılan kas grubu
  • İlacın özellikleri (yağı, hammadde kalitesi, yoğunluğu)
  • Kullanılan iğne ve enjeksiyon hızı
  • Enjeksiyon öncesi ve sonrası sterilizasyon
  • Enjekte edilecek miktarın fazlalığı
  • Kas grubunun büyüklüğü

Ağrı ve ödemi engellemek veya hafiftletmek için öneriler :

Öncelikli olarak enjekte yapacağınız bölgeyi enjeksiyon öncesi ve sonrası alkollü mendil ile temizleyerek steril hale getirilmelidir.5-10 saniye iğne içerde bekletilmelidir çıkartıldıktan sonra bölgeye bir süre baskı yapılmalıdır.Enjeksiyon için büyük kas grupları tercih edilmelidir; Kalça veya bacak gibi.Tek kas grubuna 2-3ml den fazla ilaç enjekte edilmesini tavsiye etmem.Toplamda 4ml ilaç enjekte edilecekse 2ml sağ kalça 2ml sol kalça şeklinde enjekte edilebilir.

Ağrı veya ödem olması durumunda, enjekte edeceğiniz ilaçlarla birlikte enjektöre 0.5-1 ml evigen(e vitamini) çekerek birlikte enjekte etmeniz ağrıyı hafifletecektir.Alkollü mendil ile ağrı olan bölgeye hafif hafif bastırmadan masaj yapabilirsiniz.Bunun haricinde enjekte sonrası uygulayabileceğiniz lasonil kremde fayda sağlayacaktır.


There are no products to list in this category.