How To Steroid Injection?

Steroid Enjeksiyonu Nasıl Yapılmalıdır?

Steroid kullananların birçoğu enjeksiyonları kendi yapmaktadır veya yakın çevresindeki tecrübesiz insanlara yaptırmaktadır.Fakat bu durumun olumsuz sonuçlarıda olabilmektedir.Bunlar; enjeksiyon bölgesinde şiddetli ağrı, bölgede sertleşme, ilacın dağılmaması, ödem, enfeksiyon gibi durumlar.Bu gibi olumsuz, ağrılı sonuçları engellemek için öncelikle doğru iğne ve doğru teknik ile ilacı kas içine ulaştırmayı hedeflemelisiniz.

  • Yeşil uçlu (23g yada 25g kodlu) iğne kullanılmasını öneririm.
  • İlacı enjektöre çektikten sonra mutlaka içerisindeki hava kabarcıkları iğne ucunda dışarıya çıkarılmalıdır.
  • Enjekte yapılacak bölge alkol veya kolonya ile mutlaka sterile edilmelidir.
  • Enjekte yapılacak bölgeye iğne batırıldıktan sonra ilaç zerk edilmeden mutlaka piston geri çekilerek kan gelip gelmediği kontrol edilmelidir eğer enjektöre kan geliyorsa doğru yere batırmadığınız anlamına gelir.İğne damara veya sinire gelmiş olabilir.Bu durumda iğneyi geri çıkartarak farklı yere enjekte etmelisiniz.Enjekteyi kas içine yaptıgınızdan emin olmalısınız.
  • Tüm bu adımları uyguladıktan sonra kas içine ilacı yavaş yavaş enjekte etmelisiniz birden ilacı enjekte edip iğneyi geri çekmeyin.Pistonu yavaş yavaş itin ve ilaç bitince iğneyi 20sn kadar bekledikten sonra geri çekin.Bu şekilde yaparsanız ilaç kas içine yayılacak ve igne deliginden geriye sızmayacaktır.İğne sonrası ağrı ve ödem sorunu genellikle ilacın deri altına sızmasından kaynaklı olabiliyor.
  • Enjekte işlemi bittikten sonra pamuk ile enjeksiyon bölgesine birkaç dakika baskı uygulamalısınız.

Enjekte işleminde dikkat edilmesi gerekenler

Enjekteyi mutlaka kas içine yaptıgınızdan emin olmalısınız aksi durumda agrı veya ödem yapabilir.Derine batırılmayıp daha yüzeye, deri altına yapılan enjekte ağrı veya ödeme sebep olmaktadır.

Tek kas grubuna maximum 3ml solüsyon enjekte etmelisiniz daha fazla yaparsanız ilaç dagılmayabilir ve uzun süre ağrı yapabilir.3ml geçen solüsyonlarda kas gruplarına bölüştürerek enjekte edebilirsiniz.Örneğin; 2ml sağ kalça 2ml sol kalça şeklinde enjekte edebilirsiniz.

İğneyi batırdıktan sonra iğnenin ucunun kas içine ulaşabilmesi icin yaklaşık olarak iğne ucunun 2/3 ünün batırılması gereklidir.

Aşağıdaki fotoğrafta detaylı olarak enjekte yapılabilecek bölge ve detaylar temsilen gösterilmiştir.

Ayrıca detaylı intramuscular enjeksiyona https://www.youtube.com/watch?v=h9t9PIA09R8 tıklayarak ulaşabilirsiniz.                                                        


There are no products to list in this category.