Steroidlerin yan etkileri

Bu yazımızda genel olarak steroidlerin yan etkilerinden bahsedilmektedir.Steroidlerin yan etkileri kişiye duruma kullanılan ürüne göre değişiklik göstermektedir.İnternet ortamında gereğinden fazla doğru yanlış bilgi bulunmaktadır.Bunları derleyip kendi yorumumuzla basitçe açıklamaya çalışacağız.

Her bireyin anatomisi yapısı farklı olduğu için herkeste aynı etki, aynı tepki, aynı yan etki olacak diye birşey kesinlikle söz konusu değildir.

  • Saç dökülmesine etkisi

Genellikle enjeksiyon kürlerde oluşan yan etkidir tablet kürlerde sık rastlanmaz.Saç dökülmesi tamamen kişiye göre değişmektedir.Uzun yıllar anabolik steroid kullanım saçı dökülmeyen varken aksine bir kürde aşırı saç dökülmesi yaşayanda var.Bu tamamen kişiye ve genetiğe bağlı bir durumdur.Eğer genetik olarak dökülmeye yatkınsa süreci hızlandırabilir.Saç dökülmesini engellemek için kür içinde proscar kullananımı yaygındır dökülmeyi engellediği gibi kürden alınan verimide etkilemektedir.

  • Jinekomasti

Kişiye göre değişmekle beraber sık görülen bi yan etkidir.Östrojen ve prolaktin kaynaklı artışlardan oluşmaktadır.Fakat kür içi ve kür sonunda kullanılan arimidex, aromasin, cabaser, dostinex, femara vb ilaçlar ile jinekomastiyi engellemek, yan etkiyi minimize etmek mümkündür.

  • Karaciğere etkisi

Karaciğerimiz kendini en hızlı yenileyen organlarımızdan biridir.Her tablet ilaçta olduğu gibi tablet steroidlerinde karaciğere toksit etkisi vardır.Bu yüzden tablet steroidlerin 6 haftadan fazla kullanılması tavsiye edilmez.Tablet steroid kullanıldığı süre içerisinde mutlaka karaciğer için milk thistle, nac600, liv52 gibi karaciğer temizleyici koruyucu takviyeler kullanılmasını tavsiye ederim.Bunun haricinde kür içinde yeşillik olarak enginar ve kuşkonmazda tüketmenizde fayda vardır.

  • Hormonal Baskı

Testoronu dışardan aldığımızda vücudumuz doğal üretimi durdurur.Tekrar eski haline getirmek için mutlaka kürden sonra p.c.t dediğimiz tedavi kürü uygulamalıdır.Uygulanmadığı hallerde basit kürlerde bile kısa sürede hormonlar kendini toplamaktadır fakat ağır ve uzun kürlerde mutlaka yapılması hormonal iyileşme sürecini hızlandırmaktadır.

  • Kısırlık

Bilinçsizce steroid kullanımında karşılaşılabilecek problemlerden biridir.Uzun yıllar boyunca anabolik steroid küründen çıkmamış pct yapmamış bilinçsizce kafasına göre ilaç kullanan kişilerde olma ihtimali olan bir yan etkidir.Fakat kesinlikle ve kesinlikle kişiye bağlı bir durumdur.5 yıl boyunca kürden çıkmamış kafası estiği zaman kür yapıp kafası estiği zaman pct yapan ve yakın zamanda çocuk sahibi olan birkaç tanıdığımız mevcut.

  • Sivilce ve Akne

Anabolik veya androjenik steroid kullandığınızda sivilce ve akne problemi olması çok normaldir.Tek başına testosterone kullanımında bile sivilce ve akne problemi olmaktadır genel olarak sırt bölgesinde oluşmaktadır.


There are no products to list in this category.